Morgen med Magnus i natble

Han er 12 år men har lige tisset med vilje i bleen. Ingen kan se der for han har

Forfatter: Mercedes

Magnus vågnede op til lyden af solens stråler, der kildede ham gennem gardinet. Han gav sig til at strække sig og gned søvnen ud af øjnene. Da han så ned ad sengen, bemærkede han straks sin sædvanlige påklædning: en natble og en løs T-shirt. Han vidste, at han havde haft et lille uheld i løbet af natten, men det generede ham ikke. Det var blevet en rutine for ham nu.

Han gik ud af sit værelse og ned til køkkenet, hvor mor allerede var i gang med at forberede morgenmaden. Olivia sad ved bordet og legede med hendes yndlingslegetøj. Magnus hilste muntert på dem begge og satte sig ned for at spise.

Efter morgenmaden besluttede han sig for at slappe af lidt og se lidt tv i stuen. Han slog sig ned i sofaen, fandt fjernbetjeningen og sørgede for at finde en god kanal. Mens han sad der og så tv, begyndte han at mærke tissetrangen komme snigende. Han overvejede kort at gå på toilettet, men så kom han i tanke om, at han faktisk stadig havde sin ble på. Han tænkte tilbage på tidligere dage, hvor han havde prøvet at tisse i bleen og besluttede sig for at gøre det igen.

Han lod trangen vokse, indtil han ikke kunne holde det længere. Han slappede af og lod tisset strømme ud i bleen. Han kunne mærke den varme strøm, der fyldte bleen og spredte sig omkring ham. Det føltes både mærkeligt og lidt rart på en eller anden måde.

Da han var færdig, besluttede han sig for at fortsætte med at se tv og ignorere den våde ble. Han var vant til det nu og følte sig ikke så generet af det længere.

Senere på dagen, da det var tid til at gå i bad, trak han sin våde ble af og kastede den i skraldespanden. Han sprang ind i brusebadet og nød den varme stråle, der skyllede over ham. Efter badet tørrede han sig og klædte sig på i sine underbukser og cowboybukser og en T-shirt. Han følte sig frisk og klar til at fortsætte dagen uden ble.

Næste morgen

Magnus vågnede op en solrig lørdag morgen, omfavnet af den beroligende følelse af sin tørre natble og den bløde undertrøje. Den velkendte rutine med bleen gav ham en følelse af tryghed, og han nød det, mens han langsomt strakte sig i sengen og lod sine tanker vandre. Efter et øjebliks refleksion besluttede han sig for at starte dagen med at spille computer, og han kravlede ud af sengen for at sætte sig ved skærmen.

Han sænkede sig ned i stolen og tændte computeren, begejstret for udsigten til at dykke ind i en ny verden af virtuelle eventyr. Mens han spillede, begyndte han langsomt at mærke en tiltagende trang til at tisse. Han ignorerede det først, fordybet i sit spil, men efterhånden blev trangen mere påtrængende. Han ændrede position i stolen og prøvede at fokusere på spillet, mens han håbede, at trangen ville forsvinde.

Men trangen blev kun værre, og til sidst kunne han ikke ignorere den længere. Med en let følelse af irritation lod han vandet sive i bleen, mens han fortsatte med at spille. Han mærkede, hvordan bleen blev varm og fyldt op, og det gav ham en blanding af lettelse og skam. Han vidste, at han burde have taget sig af det på toilettet, men det var bare så nemt at lade det ske i bleen.

Efter at have tilbragt et par timer fordybet i sit spil, blev Magnus afbrudt af sin mors stemme, der kaldte ham til at tage et bad. Han sukkede let og rejste sig fra computeren, følelsen af den fyldte ble tydelig, men han valgte at ignorere den og gik mod badeværelset.

Efter badet, da han var iført en ren ble, cowboybukser og en bluse, gjorde de sig klar til at køre til bedsteforældrenes hus. Magnus følte sig lidt flov over at have ble på under sit tøj, men han vidste, at det var nødvendigt for den lange køretur.

Da de ankom til bedsteforældrenes hus, sprang Magnus og Olivia ud af bilen og løb hen til døren. Bedsteforældrene åbnede døren med et smil, og de blev budt velkommen indenfor. Mens de ventede på, at middagen blev klar, satte Magnus og Olivia sig foran fjernsynet for at se en film. Magnus kunne stadig mærke bleen under sit tøj, men han var for optaget af filmen til rigtigt at tænke over det. De nød eftermiddagen sammen, mens de grinede og hyggede sig med deres bedsteforældre.

Magnus på 12 år sidder i sofaen hos bedsteforældre med lillesøster Olivia. Han har stadig Tom ble på under cowboybukserne fra køreturen. Han ser TV og drikker rigelig med sodavand. Tissetrangen kommer. Han ved ham burde gå på toilettet men er doven. Han holder sig. Ryster med benene. Læner sig tilbage i sofaen. Ham kan næsten ikke holde sig mere. Presser lidt og sætter gang i tisset. Han lader det strømme ud af sig selv mens han sutter på sin tommeltot og fokuserer på tv’et. Der kommer ikke mere tis ud. Han sætter sig anderledes og mærker den nu fyldte ble. Han presser lidt mere så det sidste tis kommer ud.

Han er 12 år men har lige tisset med vilje i bleen. Ingen kan se der for han har jo bukser på oven på bleen. Han ændre stilling igen så han sidder anderledes og følger med i filme. Bleen bliver kold men Magnus er ligeglad beholder hellere en tisseble på end at skulle i bad. Bedstemor kalder der er aftensmad. Magnus rejser sig op fra sofaen og går ud i køkkenet. Bleen er helt kold nu. Den er tung og han kan mærke den mod sin krop mens ham går derud. Sætter sit i stolen og spiser. Mor har nok glemt ham stadig har ble på fra køreturen

Næste morgen

Magnus vågner op en solrig søndag morgen, og det første han bemærker, er følelsen af hans tørre natble og den bløde undertrøje, der kærtegner hans hud. Selvom han er 12 år, finder han en vis tryghed i rutinen med bleen om natten. Han strækker sig langsomt i sengen, ruller fra ryggen til siden og mærker den ubrugte tykkelse af bleen mellem sine ben. Han beslutter at blive lidt i sengen og nyder roen i sit værelse, mens han lader sine tanker vandre.

Efter nogle minutters dagdrømmeri beslutter Magnus sig for at starte dagen med noget sjovt. Han sniger sig ud af sengen og går direkte hen til computeren. Da han sætter sig i stolen, kan han mærke, hvordan bleen justerer sig efter hans bevægelser. Han starter computeren og åbner sit yndlingsspil. Magnus bliver helt opslugt af spillet, hans fingre flyver over tastaturet mens han dykker dybere ind i spillets verden.

Tiden flyver, og snart kan Magnus mærke et let tryk i sin blære. Han er så fanget af spillet, at han ikke har lyst til at rejse sig og gå på badeværelset. I stedet skifter han diskret position i stolen, så han sidder mere oprejst. Han læner sig en smule tilbage og giver sig selv tilladelse til at slappe af i underlivet. Først er der et let pres, og så lader han vandet sive stille og roligt ud. Bleen begynder langsomt at svulme op, men Magnus er fokuseret på spillet og lader bare det ske naturligt uden yderligere pres. Han mærker hvordan bleen udvider sig og bliver varmere mod hans hud.

Efter at have spillet et par timer, og med en nu mærkbart fyldt ble, bliver Magnus afbrudt af sin mors stemme, der kalder fra køkkenet. “Magnus, tid til morgenmad!” Han tøver et øjeblik, mærker tyngden fra bleen, men beslutter at gå direkte til spisebordet. Hans mor bemærker ikke straks hans situation, da han sætter sig forsigtigt ned på stolen. Mens han spiser sin morgenmad, føler han hvordan bleen presser mod ham hver gang han bevæger sig. Det er en uvant følelse at sidde med den fyldte ble ved spisebordet, men Magnus er for optaget af morgenmadens lækkerier til rigtigt at bekymre sig.

Snart nok kommer lugten af tis snigende, stærkere nu, og hans mor rynker næsen, da hun går forbi. “Magnus, du skal vist have skiftet det der og komme i bad,” siger hun med en let formanende tone.

Magnus nikker og slutter hurtigt sin morgenmad. Han rejser sig fra stolen, føler bleens vægt endnu mere nu, og går mod badeværelset for at gøre sig klar til dagen.
Historien fortsætter under reklamen

Hans mor sukker let og ryster på hovedet, men et smil spiller på hendes læber over drengens små morgenrutiner.

Giv forfatteren en kommentar - KLIK HER

1 kommentar

  1. Morten

    13/05/2024 kl 18:09

    Spændende og sikke en vilje hos drengen.

    Mortensnap2019

    1+

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *