Er det kunst? Del 2 af 2

Hun stønnede og vred sig. Jeg lod fingrene glide ind i hende. Hun skød sit underliv op imod mig.

Forfatter: Allans Louise

Læs første afsnit

Der var gået næsten to år siden jeg havde været hos Tage. Vi havde ikke haft kontakt siden vi afleverede bilen, ikke en eneste gang.

Jeg havde lige afsluttet min barsel og vores lille datter Isabella var begyndt i vuggestue. Jeg sad i kontorbygningens frokoststue, og vi havde en radio kørende i baggrunden. Det var der jeg hørte det i nyhederne. Tage Norby var død den foregående nat. Han døde pludseligt af en hjertestop.

Jeg tog fri, kom med en undskyldning om at jeg havde fået migræne. Jeg var overrasket over hvor meget jeg sørgede, sad derhjemme og græd som pisket. Men jeg tog mig sammen og fik hentet Isabella inden Kasper kom hjem. Vi snakkede om det, det lykkedes mig vist at skjule for ham hvor meget det påvirkede mig.

Jeg vidste at der var en kunsthandler i byen, der var specialist i Tages kunst. Et par uger efter Tages død tog jeg hen til ham og viste tegningerne. Dem alle sammen, både de uskyldige og de pornografiske. Han studerede dem interesseret og sagde: ”Ja, det ligner helt klart Tages værk, og det ligner andre jeg har set af samme slags”. Åh nej, tænkte jeg, nu viser det sig vel at der er 100 andre kvinder han har tegnet på samme måde – og kneppet. Fandens også, Tage Norby, dit røvhul, hvil i skam!

Han tøvede, der var noget han ville sige, og til sidst fik han det frem: ”Det er dig på tegningerne, ikke?” Jeg bekræftede, og han kunne slet ikke holde sit sjofle grin tilbage. Vi aftalte at han beholdt dem et par dage og tog ud til atelieret for at sammenligne med andre. Da jeg forlod butikken kunne jeg mærke hans liderlige blik i ryggen. Et par dage efter kom jeg tilbage. ”Ja, der er ingen tvivl, de er en del af serien” sagde han. ”Serien?” spurgte jeg med bange anelser. ”Ja, han har en hel serie af tegninger han har lavet af dig”, og da jeg spurgte om han havde tegnet andre kvinder på samme måde svarende han: ”Nej. Du er den eneste”. Jeg blev helt varm indeni, sendte Tage en undskyldende og kærlig tanke.

”Jeg vil gerne give 10.000 kroner for dem” sagde han. Jeg var imponeret og var lige ved at slå til, men lod være. Han hævede straks sit bud til det dobbelte, men det gav mig endnu mindre lyst til at sælge. Hvorfor dobler han op med det samme? Det er da useriøst. Jeg sagde at de ikke var til salg. Han så desperat ud, fik det der liderlige blik igen, så sagde han: ”Okay. Hvis du tager tøjet af, så jeg kan se at det virkelig er dig på tegningerne, så vil jeg godt give 30.000 for dem”. Jeg kunne have kastet op, jeg kunne have smækket ham en. Men det lykkedes mig at beherske mig, jeg sagde bare: ”Giv mig dem”, så gik jeg.

Et par uger senere tog jeg til en fernisering hos den selv samme kunsthandler, hvor han havde en hel udstilling kun med Tages kunst. Jeg kom både af nysgerrighed, men også for at sikre mig at der ikke var nogen af tegningerne af mig, der blev vist offentligt. Kunsthandleren så mig, kom smilende i retning af mig for at byde velkommen, men det blik jeg sendte ham fik ham på andre tanker, så han skyndte sig at dreje af og snakke med nogle andre.

Det var egentlig Tages datter Nynne, der havde arrangeret udstillingen. Hun ville vist gerne have nogle af hans værker solgt. Og det så ud til at gå meget godt. Hun gik rundt og snakkede med alle mulige mennesker. Jeg har googlet hende, hun er ikke andet end et stort barn, 21 år gammel, for tidligt at miste sin far. Men hun så utrolig selvsikker ud som hun gik rundt her blandt kunstelskere og mulige kunder til kunst for millioner, hvis man talte det hele sammen. En lille spinkel pige, flot figur, små bryster. Hendes hår var farvet blåt – det strejfede mig at det var barnligt, men det gik op for mig at det var noget andet – selvsikkert. Hun var sin egen, i en elegant lang kjole, der blottede hele hendes ryg, og så det blå hår, der hang ned over den og bølgede når hun bevægede sig. Hun så utrolig ud… mine tanker driftede bort…

Pludselig stod hun og stirrede på mig. Jeg blev helt forlegen og kiggede væk. Hun kom direkte over til mig og præsenterede sig. Vi gav hånd, hun havde et varmt håndtryk, jeg følte straks et bånd til hende. Hun tøvede et par sekunder, så spurgte hun lige ud: ”Det er dig på tegningerne, ikke?” Jeg tøvede, overvejede at lade som om jeg ikke forstod, men kunne lige så godt indrømme: ”Ja, det er det”. Hun fortalte at kunsthandleren havde vist hende mine tegninger, og hun havde resten af tegningerne i serien.

Jeg fortalte at han havde budt mig 10.000 for dem, og forhøjet til 20.000. Jeg nævnte dog ikke de 30.000. Det gjorde hende så rasende så jeg næsten blev helt skræmt. ”Jeg talte med ham om at dine tegninger ville øge værdien af samlingen. Vi blev enige om at det godt kunne være en halv million. Og så prøver han at luske dem ud af dig for 10.000!”

Jeg var målløs – en halv million??? Vi talte videre om det i næsten en time. Vi aftalte at hvis de skulle sælges, så skulle vi sælge dem sammen, men jeg insisterede på at de ikke måtte vises frem eller sælges før om 15 år. Den havde hun svært ved at acceptere, men jeg insisterede ud fra hensynet til min datter – hun skulle ikke se sin mor nøgen mens hun stadig var et barn. Nynne mente at 70% af prisen til hende var passende, da hun havde de fleste af tegningerne, og hun var enearving. Jeg argumenterede imod – det var jo mig på tegningerne, vi endte med 60% til mig. Når jeg først gik i forhandlingsmode, så var jeg ikke sådan at bide skeer med!

Vi mødtes i Tages atelier et par dage senere. Eller, Nynnes, var det jo nu. Nynne fortalte at hun havde afbrudt alt samarbejde med kunsthandleren. Hun viste mig rundt, og viste mig serien af tegninger og billeder af mig. Han havde forstørret billederne af min malede ryg op i stor størrelse. De var fantastisk gode. Og det var kun min ryg, så man kunne nærmest ikke se at det var mig. Det var nok kun mig der kunne se det, men der var nogle blanke striber ned over min ryg. Tages sæd, ingen tvivl om det. Men det druknede næsten i alle de andre farver og mønstre…

Imens vi kiggede snakkede vi om løst og fast. Hun sagde: ”Og du har en datter, siger du?” Jeg svarede: ”Ja, Kasper og jeg måtte arbejde på det et stykke tid, men til sidst lykkedes det”. ”Hvor gammel er det du siger hun er?” spurgte hun og så spekulativ ud. ”Isabella er lige blevet et år” svarede jeg, så hvordan hendes hjerne kværnede, så jeg blev nødt til at stoppe hende: ”Altså, hvis du spekulerer på om din far kan være far til min datter, så… altså sådan er det ikke”. Jeg spekulerede som en gal, måtte overbevise hende, så jeg fortsatte: ”For det første, da jeg var her var det i maj, flere måneder inden hun blev undfanget. Og jeg har kun været her den ene gang. Og for det andet, ja vi havde sex, men altså… han kom aldrig inde i mig”.

Hun havde stadig det der spekulative udtryk, men lod det ligge. Der var flere tegninger som jeg ikke kunne genkende. Der var en der viste Tage liggende ovenpå mig. Sådan havde vi jo godt nok ligget, og han havde også tegnet det, men fra siden, og denne tegning var set skråt oppefra, nede fra fodenden. Den kunne han da ikke have tegnet mens han lå der?

Nynne havde en overraskelse åbenbart. Hun viste mig et maleri. Et ret stort lærred, utrolig gennemført, detaljeret, flotte farver. Det viste Tage stå og male på min ryg, mens han stod og kneppede mig bagfra. Ret fantastisk egentlig. Motivet på min ryg var tydeligt, en præcis gengivelse af de fotos, men ikke helt færdigt endnu. Men igen var det set fra en vinkel som han umuligt kunne have set mens han stod der.

”Maler han dem ud fra hukommelsen?” spurgte jeg, ”det her malede han ikke den dag jeg var her”.

Nynne sagde ikke noget. Efter nogle sekunder blev det påfaldende at hun forblev tavs. Jeg studsede, spekulerede. Jeg stillede mig hen der hvor jeg havde stået med Tage, drejede mig langsomt rundt – og deroppe i loftet spottede jeg det, overvågningskameraet. Tænk at jeg ikke havde set det før. Jeg kiggede over på Nynne, nogle lange sekunder. Hun prøvede med et trodsigt blik, men gav så op. Hun gik hen og tog min hånd: ”Kom, så skal jeg vise dig optagelserne”.

Vi satte os til rette i en sofa, hun tog min hånd og sagde: ”Bare rolig, det er ikke første gang jeg ser dem”. Godt hun sagde det, for det var ærligt talt ret grænseoverskridende at sidde og se en pornofilm med sig selv, sammen med datteren til manden i filmen. Og hun er kun 21! Vel også ret grænseoverskridende for hende, kan jeg tænke mig. Men vi stod det igennem sammen. Vi sad og så på hvordan han tog mig bagfra, mens han malede på min ryg. Jeg knugede hendes hånd, jeg vidste hvad der ville komme som det næste.

Han trak pikken ud af mig, skiftede op til mit bagerste hul, en vag protest fra mig, så pressede han sig indenfor og begyndte at kneppe mig i røven. For helvede, her sidder jeg sammen med hans datter, som var teenager indtil for lidt siden, og ser en film hvor hendes far knepper mig i røven! Men hun lagde sin anden hånd på min arm, og på en eller anden måde fik hun signaleret at det hele var OK. Jeg slappede en lille smule af mens vi så videre og så hvordan han stemplede løs og sluttede af med at trække pikken ud og gnide på den mens han kom ud over billedet på min ryg, som han lige havde malet. Mine kinder blussede, jeg holdt flovt en hånd op for munden, men hun smilede bare til mig og gav min hånd et klem.

Filmen sluttede med at han tog billeder af min ryg. Jeg pustede ud, lettet over at den var slut. Men jeg sad også og var liderlig, drivvåd i kussen af at genopleve det hele. Nynne åbnede en anden fil på PC’en. ”Er der mere?” spurgte jeg med bange anelser. Hun kiggede på mig, smilede bare. Lige inden filmen tonede frem slog det mig: Selvfølgelig, soveværelset, der måtte også være et kamera, ellers kunne han jo ikke lave den tegning der viste at han lå og kneppede mig, set skråt oppefra.

Filmen kørte og jeg genoplevede det hele igen. Jeg havde mest lyst til at stikke en hånd i mine trusser og gnide min klitoris, få en orgasme – men det gik selvfølgelig ikke. Nu lagde Tage sig til rette mellem mine ben, trængte ind i mig, skiftevis tegnede og kneppede mig. Og det var så det her han havde tegnet fra kameraet bagefter…

Vi skiftede stilling på filmen, nu var det mig ovenpå. Vi sad og så hvordan jeg red ham vildere og vildere, flovt så jeg hvordan jeg til sidst fik orgasme, og han gjorde også, det var tydeligt at se fra denne vinkel at hans pik var inde i min kusse og afleverede sin ladning af sperm inde i mig… Nynne frøs billedet og klemte min hånd så hårdt så det næsten gjorde ondt. Og nu kunne jeg også se det – datoen nede i hjørnet, 16. juli, midt i højsommeren… Hun sagde ikke noget, men jeg vidste godt at min forklaring om Isabella blev fuldstændig fejet af bordet af de film.

Vi sad lidt og tog det hele ind, så gav Nynne min hånd et klem og rejste sig: ”Kom, lad mig vise dig lidt rundt”. Vi gik i køkkenet hvor hun blandede et par drinks til os. Hun viste mig nogle af de billeder hun selv malede. En helt anden stil end hendes fars. Hun malede med oliemaling, og hun kunne male billeder så detaljeret så man blev blæst bagover. Hun er ikke en kendt maler endnu, men det bliver hun, helt sikkert.

Jeg stod og så på et maleri af et øje hun havde lavet. Bare et øje. Men så detaljeret, så udtryksfuldt. ”Hvad ser du?” spurgte hun. Jeg sagde: ”Det er en kvinde, en meget smuk kvinde. Hun er forelsket… hun kigger på en hun er forelsket i …”. Imens jeg talte gik hun rundt om mig, strøg sine fingre på min krop, roste og beundrede det hun så og sagde: ”Du er godt nok god til at observere, og sætte ord på. Og du ser fantastisk ud. Jeg kan godt forstå at min far ikke kunne holde fingrene fra dig”.

”Må jeg male dit øje?” spurgte hun. Jeg var nem at overtale. Hun satte sig til rette foran mig med sit grej og sagde: ”Se på mig. Se mig i øjnene… se forelsket ud.” Jeg kiggede hende i øjnene, hendes øjne var grønne, de lyste, de strålede, og lige der i det øjeblik blev jeg forelsket. Hun smilede og malede løs. Der gik vel et kvarter, så viste hun mig resultatet. Jeg var forbløffet. Ikke så meget over at hun havde farven rigtig, formen, detaljerne. Det var udtrykket. Det var kun mit ene øje, og alligevel – forelskelsen lyste ud af det billede. Hun studerede mig mens jeg jublede over billedet, jeg opdagede slet ikke at hun lænede sig ned og gav mig et ømt kys på munden. Jeg kyssede igen, to sekunder, så var hun væk. Hun smilede, jeg smilede igen.

”Nu maler jeg dit bryst” sagde hun. Det var ikke et spørgsmål, men en konstatering. Hun gik et øjeblik, kom tilbage med en flaske olie og en forstøverflaske. Hun knappede min skjorte op, krængede den af mig. Jeg sagde ikke et ord, lod hende gøre det. Hun fjernede min BH, strøg et par fingre rundt på mit bryst, sendte elektriske stød igennem mig. Så tog hun en klat olie og smurte hele brystet ind i det. Hun fiskede en isterning op af sin drink og pressede den imod min brystvorte. Jeg udstødte et gisp, hun grinede. Så lænede hun sig frem, fjernede isterningen, tog min brystvorte i munden og suttede på den. Og da hun fjernede sig strittede den som den aldrig har strittet før.

Hun sprøjtede et par gange med forstøverflasken, og nu sad der store vanddråber og perlede overalt på brystet, uden på den glatte olie. Så begyndte hun at male. Det tog længere tid end når Tage tegnede. Bagefter viste hun mig resultatet, og jeg var helt blæst bagover. Hold da op hvor flot, detaljeret, naturtro. Og de der vanddråber, hver eneste af dem så ægte ud, så man ikke turde røre dem af frygt for at de gik i opløsning og forsvandt. Ingen tvivl om at hun var et kæmpe talent.

Hun tømte sin drink i en stor slurk, fik mig til at gøre det samme, så gik hun ud og blandede to nye. Hun rakte min frem, jeg rejste mig og tog imod den, helt bevidst om at mit ene bryst stadig hang frit fremme. Vi skålede, hun satte sin drink på bordet og sagde: ”Nu er jeg varm, jeg skal male mere”. Hun greb fat i mine bukser, åbnede dem op og trak dem ned. Jeg stod bare passivt, som i trance, løftede lige fødderne da hun trak bukser og trusser af mig. Hun lagde mig ned på tæppet, arrangerede lidt på mine ben, så tog hun olien og smurte mine lår, min mave og mit venusbjerg med olie. Jeg måtte kæmpe for at ligge stille, ikke stønne, ikke presse min kusse op imod hendes hånd.

Hun sprayede med forstøveren, det kildede så jeg ikke kunne lade være med at grine. Så begyndte hun at male. Jeg spekulerede på om hun kunne se hvor liderlig jeg blev af at hun skiftevis stirrede på min kusse og på sit maleri. Lidt senere viste hun mig resultatet. Og der var svaret. Jeg anede ikke at mine ben kunne være så smukke. Og overgangen til mit venusbjerg. Den kusse der… den lyser af liderlighed. Hvordan fanden gør hun det?

Hun lagde blokken fra sig. ”Ikke spørge, bare gør det” tænkte jeg, ”lige som din far”. Hun lænede sig frem, sænkede sit hoved ned, satte tungen imod mine skamlæber og slikkede med en lang bevægelse hele vejen op. Åhhh, hvordan fanden kan hun gøre det så godt. Jeg spredte benene, pressede mit underliv op imod hendes tunge, greb om hendes hoved og pressede det nedad. Hun slikkede grådigt, pressede to fingre ind mellem mine skamlæber og skød dem op i min kusse. Hun stemplede dem ind og ud, jeg ville have holdt den tilbage, men min orgasme væltede ind over mig, væltede ud i ansigtet på hende. Hun skiftede øjeblikkeligt tempo, holdt fingrene inde i mig, vippede bare med dem, mens hendes tungespids holdt sig lige på min klitoris og bare vippede lidt frem og tilbage i små stød. Jeg vred mig rundt og stønnede højlydt. Hun trak min orgasme ud i det uendelige. Til sidst måtte jeg skubbe hende væk, jeg kunne ikke holde til mere.

”Hold da op” sagde hun et øjeblik efter, ”jeg tror kun det tog 20 sekunder for dig at komme”. Jeg stønnede: ”Jeg er aldrig blevet slikket af en kvinde før – jeg har aldrig oplevet noget så vildt. Og du trak den ud i hvad – flere minutter?”

Hun stak i et grin og begyndte at tage tøjet af. ”Det kan godt være det kommer til at tage lidt mere end 20 sekunder med mig…” Hun smed alt sit tøj. ”Hold kæft hvor er du smuk” fløj det ud af mig. Hun lagde sig ned på ryggen, spredte benene. Hun er kun 21, mindede jeg mig selv om. Er det OK det her? Men uanset, jeg vidste at intet kunne stoppe mig. Jeg havde aldrig prøvet det her før, men jeg vidste jo hvordan jeg selv ville have det, så jeg var ikke i tvivl om hvordan jeg skulle gøre.

Jeg flyttede mig hen til hendes ansigt, kyssede hende, hendes mund smagte af mine egne kussesafter. Så flyttede jeg ned til hendes bryster, små og faste, begge brystvorter fik en ordentlig kysse- og suttetur, til de begge strittede op i luften. Så lagde jeg mig ned mellem hendes ben, satte en hånd på hvert af hendes lår, styrede dem længere fra hinanden.

Jeg tøvede et splitsekund – gad vist hvordan hun smager? Kun en ting at gøre, så jeg begyndte at slikke hende. Først langsomt, prøvende. Hun smager neutralt, rent – dejligt! Jeg blev hurtigt grebet af det, satte tempoet op, tog et par fingre til hjælp, spredte hendes skamlæber, så min tunge kunne komme endnu bedre til.

Hun stønnede og vred sig. Jeg lod fingrene glide ned og ind i hende. Hun sukkede og skød sit underliv op imod mig. Jeg slikkede mere og mere intenst, fingrene stemplede ind og ud. Jeg ville gerne fortsætte med det her længe, men jeg fornemmede at hun allerede var ved at komme. Det skal hun ikke snydes for, tænkte jeg, så jeg intensiverede, mærkede at hun nærmede sig sit klimaks.

Lige inden hun kom trak jeg fingrene ud og delte dem, stak den ene tilbage i hendes kusse og den anden indenfor i hendes bagerste hul. Så kom hun – hun vred sig i krampe, skreg sin orgasme ud, endnu vildere end jeg selv havde gjort. Jeg prøvede at holde tungen i ro, sådan som hun havde gjort så dejligt, men hele hendes krop dansede rundt under mig. Fingrene kunne jeg ikke styre, de stemplede uhæmmet ind og ud, indtil hendes krop faldt til ro og hun slappede helt af.

Jeg lagde mig ned ved siden af hende, vi omfavnede hinanden og lå længe og kyssede. Jeg blev helt flov over hvad vi havde lavet. ”Egentlig er jeg slet ikke biseksuel” hviskede jeg, ”jeg har aldrig prøvet det her før…”. ”Det har jeg – lidt” svarede hun, og fortsatte: ”Uanset hvad de kalder det her, med dig, så er jeg til det. Jeg tror du har slået benene væk under mig”. Vi smilede, kyssede videre.

Jeg kunne ikke trække den længere, jeg var nødt til at tage hjem. Hun havde en hånd på min ryg mens hun fulgte mig ud til døren. Og da jeg nåede døren styrede hendes hånd mig umærkeligt til at vende mig om og møde hendes omfavnelse. Vi mødtes i et langt, blødt kys. Hun trak sig forsigtigt væk og sagde: ”Vent lige”. Hun småløb tilbage i huset, og lidt senere kom hun tilbage med flere ting i hænderne. Hun stak mig et sammenrullet billede, det var et af Tages fotos af min malede ryg. Hun kiggede skiftevis på mig og på sine hænder, mens hun pakkede et lille vatpind ud af en steril indpakning.

Hun sørgede for at jeg fik det hele med mens hun kørte den rundt i mundhulen og stak den ned i et lille glas, som hun proppede til. Så rakte hun mig den sammen med to glas mere, en stak vatpinde og et visitkort til en DNA-klinik og sagde: ”Du forstår jo nok at det vil betyde alt for mig at vide om jeg har en halvsøster. Jeg har ikke anden familie… Og jeg forstår godt hvis du ikke vil have det frem. Jeg siger det ikke til nogen som helst hvis du ikke vil have det. Jeg vil bare gerne vide det… Og hun må være en del af mit liv, hvis du vil det, eller hun behøver aldrig at få det at vide, hvis du beslutter det”. Hun holdt en pause, fortsatte så: ”Hvis du tester min prøve og en prøve fra hende, og en fra din mand, så kender du svaret med nærmest 100 % sikkerhed”.

Jeg kiggede kærligt på hende, jeg forstod hendes ønske. Jeg var ikke helt parat til at beslutte mig endnu. Jeg kyssede hende igen og sagde: ”Jeg lover ikke noget – men hvis jeg finder et svar, så hører du fra mig”.
Historien fortsætter under reklamen

Da jeg kom hjem lagde jeg mit nye billede sammen med de andre tegninger. Jeg sad længe og betragtede dem. Og jo mere jeg tænkte over det, jo mere blev det til kunst og ikke porno. Jeg måtte indrømme at det samlede værk, Tage havde skabt med mig som midtpunkt, det var intet mindre end fantastisk. Også temmelig erotisk, selvfølgelig, men altså, frem for alt – fantastisk kunst. Jeg kastede et blik på visitkortet. Det er kun en lille omvej på vej til og fra arbejde.

Giv forfatteren en kommentar - KLIK HER

5 kommentarer

  1. Cille05

    05/01/2024 kl 21:52

    Superlækkert skrevet. Wooooooow 😍

    1+
  2. Strøm

    30/11/2023 kl 20:28

    Hold da op en historie, lad os endelig få mere.

    2+
  3. Felix

    29/11/2023 kl 23:29

    Den måde, du skriver på er i hvert fald kunst.

    ✨✨✨✨✨

    4+
  4. Tbear

    29/11/2023 kl 23:02

    Den her liderlige fortælling er du nødt til at fortsætte

    vil så gerne læse mere. Det er godt fortalt og super sexet – jeg er fan.

    2+
  5. Jes

    29/11/2023 kl 22:06

    wow både historien med far og med datter er utrolig frække 🙂

    2+

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *