- Dragens legetøj – del 1
- Vinterferie
- Bedækket af bæstet
- Pensionistens lyster
- Hvis jeg må se din, må du se min
- De 2 sinker i nabohuset 1
- Doktor Nielsen
- Efter skoletid
- Thor den lille supermand
- Andreas og Thomas – Drenge til sex
- Mødet med far på chatten del 1
- Amanda – En Fan
- Mia – En Sjæl i Frihed
- En sensommer rejse
- 5 år efter skole
- Mosters store gravide bryster
- Bellas sommerferie 3 – Lærkes oplevelser
- Min fætters lektiehjælp
- Ida
- Forsømte Moster Tove
Det er jo hele 3 ting
”Brug…brug i det mindste et kondom,” fremstammede jeg med en sidste rest af samvittighed, men ordene druknede i nydelse
Forfatter : Rolf K.
Det begyndte en torsdag aften … nej, vent. Først en kort introduktion.
Jeg er 36 år, enkemand og far til Cecilie på 18, hun er mit livs stolthed. Da min kone døde for snart ti år siden, dedikerede jeg mit liv til to ting: min datter og mit arbejde. De to opgaver har udfyldt hver en vågen time siden da. Jeg har ikke fundet en ny partner; jeg har ikke engang ledt. Faktisk har jeg ikke haft så meget som en kæreste i et årti. I det tidsrum er Cecilie vokset op og blevet en ung kvinde, klar til at erobre verden. Hun er aktiv, dygtig og står nu over for at skulle flytte hjemmefra for at passe sin uddannelse.
Inden hun rejste sidst på sommeren, skulle der tages afsked med alle veninderne. I en hel måned føltes huset som en banegård med otte eller ni forskellige overnatninger og tøsehygge. Det var egentlig meget hyggeligt; flere af pigerne havde jeg kendt, siden de var små.
Det hele startede som sagt en torsdag. Jeg var lige trådt ind ad døren efter en lang dag på kontoret, og Cecilie havde en veninde på besøg – formentlig den sidste i rækken, inden flyttelæsset skulle afsted lørdag morgen. Duften af mad ramte mig med det samme, blandet med lyden af to piger i højt humør.
”Hej far, velkommen hjem! Vi har lavet mad. Kan du genkende Emma? Hun overnatter,” kvidrede Cecilie, mens hun stolt fremviste både veninden og de dampende gryder.
Nu sagde jeg godt nok, at min datter er dygtig til alt, hun foretager sig, men madlavning hører ikke til på den liste. Jeg gættede derfor hurtigt på, at det var Emma, der stod bag menuen. Ved middagsbordet gik snakken om løst og fast, især om Cecilies fremtidsplaner. Vi kom også ind på, hvor længe det egentlig var siden, Emma sidst havde været på besøg. Det var over to år siden, og jeg bemærkede, at hun i den grad var vokset – hun var blevet mindst et halvt hoved højere.
Pludselig kom Cecilie i tanke om en gammel historie: Dengang Emma som lille pige havde proklameret, at hun ville giftes med mig, når hun blev stor. Den stakkels Emma blev øjeblikkeligt blussende rød i ansigtet. Jeg forsøgte at komme hende til undsætning ved at spøge med, at en køn pige som hende da umuligt kunne være interesseret i en gammel mand som mig, men det hjalp absolut intet på hendes ansigtsfarve.
Efter maden ryddede jeg af, mens pigerne forsvandt ind på Cecilies værelse. Jeg skiftede til noget afslappende tøj og dumpede ned i sofaen foran fjernsynet. Der gik vel knap en time, før Cecilie kiggede ind og sagde godnat; de havde været tidligt oppe og haft fuld fart på hele dagen.
Der var stille i huset i et par timer, før døren til stuen pludselig blev åbnet igen, og Emma trådte ind.
”Cecilie sover… må jeg sidde hos dig?” spurgte Emma med en lav og let nervøs stemme.
Før jeg nåede at svare, satte hun sig tæt ved siden af mig i sofaen. Hun var klædt i en lang t-shirt; en af den slags med en så dyb udskæring, at den kun halvhjertet dækkede hendes barm. Det gav mig et frit og næsten tryllebindende udsyn til hendes bryster. Selvom brystvorterne lige præcis forblev skjulte, var det et syn, der fik alt i mig til at stramme til. Jeg forsøgte febrilsk at holde øjnene klistret til fjernsynet, men jeg blev opdaget med det samme.
”Kan du lide det, du ser?” spurgte hun direkte.
”Hvad…?” forsøgte jeg, mens jeg desperat ledte efter en undskyldning. ”Du stirrede på mine bryster,” konstaterede hun med et lille, drillende fnis.
”Øh… nej, bestemt ikke,” svarede jeg og prøvede at lyde myndig og bestemt, men det endte i stedet med et nervøst grin. ”Emma, sådan noget må du ikke sige.”
Hun svarede ikke med ord. I stedet vendte hun sig mod mig, lagde sin hånd på mine bukser og lukkede fingrene omkring min hårde pik – den lille forræder havde reageret længe før mit hoved kunne følge med.
”Du lyver,” sagde hun kort. Hendes toneleje var umuligt at gennemskue; en blanding af uskyld og en selvsikkerhed, jeg ikke anede, hun besad.
Jeg sad som lammet, mens Emma bevægede sig tættere på. Inden jeg kunne nå at protestere, var hun kravlet overskrævs på mig. Hun bar kun et par tynde shorts, der knap føltes som et lag stof mellem os, da hun satte sig tungt og pressede sit skød direkte mod min stive pik.
Selvom vi begge var fuldt påklædte, var oplevelsen så intens, at det sortnede for mine øjne. Det var ti år siden, jeg sidst havde mærket en kvindes vægt på mig på den måde.
”Emma… øh, hvad laver du?” fik jeg fremstammet. Jeg forsøgte at lægge hænderne på hendes hofter for at skubbe hende væk, men mine fingre nægtede at lystre.
Hun begyndte at rokke langsomt, og jeg mærkede varmen fra hende gennem stoffet. Jeg kunne mærke, hvordan mine bukser blev fugtige; den lille forræderiske dråbe af lyst var allerede på vej, før jeg overhovedet havde forstået situationen.
”Du må altså kravle ned nu,” sagde jeg, men min stemme svigtede mig og knækkede over. ”Det her… det dur ikke, Emma. Det går ikke.”
Hun svarede ikke. I stedet bevægede hun sit ansigt langsomt tættere på mit. Verden omkring os blev fuldstændig stille, mens hendes læber, let formede til et kys, nærmede sig. At hun var kravlet op på mig, var forvirrende og grænseoverskridende, men synet af hendes ansigt så tæt på var overvældende intenst. I dette korte, sitrende øjeblik så jeg ikke længere “Emma, veninden” – jeg så en utroligt smuk kvinde.
Hendes varme ånde strejfede mine læber …
”Hvad laver I?” lød Cecilies stemme pludselig. Hun var kommet ind i stuen, men var heldigvis så træt, at hun ikke opfangede situationens alvor. Alligevel blev fortryllelsen knust på et splitsekund. For hende var det bare far, der sad i sofaen og så fjernsyn, og af en eller anden grund var Emma der også.
Emma sprang ned fra mig med en adræthed, der vidnede om hendes unge alder. ”Jeg kunne ikke sove, så jeg sad bare og snakkede lidt med din far,” forklarede hun hurtigt. ”Er det ikke kedeligt?” spurgte Cecilie, der tydeligvis var alt andet end vågen. ”Kommer du ikke med ind igen?”
Pigerne sagde godnat, som om intet var hændt, og forsvandt ind på værelset sammen. Jeg sad tilbage i mørket, mens mit hjerte hamrede som besat. Luften i stuen føltes pludselig iskold. Jeg kiggede ned på mine bukser, hvor en mørk, fugtig plet stirrede anklagende tilbage på mig. Hvad var der lige sket? Hvad var der gået af hende?
Næste dag fik det hele til at føles som en drøm – en forvirrende, sød drøm. Intet ved morgenbordet indikerede, at der var sket det mindste usædvanlige. Jeg forsøgte at overbevise mig selv om, at jeg var faldet i søvn i sofaen og havde drømt det hele. Jeg vidste godt, det ikke var sandt, men det var den eneste forklaring, der gav mening; det var så totalt ude af trit med virkeligheden. Det var morgen, og både pigerne og fuglene udenfor kvidrede om kap på denne smukke dag.
De næste par dage sneg mindet om hende sig dog ind i alle sprækker af min hverdag. Duften af hendes hår, varmen fra hendes skød og det korte øjeblik, hvor hun ikke længere var ”Emma”, men bare en kvinde. Samtidig føltes det forkert. Det var svært at forklare, men hun var på alder med min datter. Ikke at de lignede hinanden, men jeg var bare slet ikke forberedt på det skift. Jeg havde været single i så mange år og hvilede trygt i mine faste roller: Jeg var far, og jeg var den, der skabte tryghed og holdt sammen på det hele.
Tirsdag aften ringede det på døren. Jeg forventede intet besøg, og da jeg åbnede, stod verden stille endnu en gang. Der stod hun. Alene.
”Øh, Cecilie er her ikke… hun er taget hen på kollegiet,” fik jeg fremstammet. ”Det ved jeg,” svarede Emma kort.
Hun virkede både nervøs og beslutsom på én og samme tid. Jeg regnede straks ud, hvorfor hun var her, og panikken begyndte at boble i brystet på mig. ”Det her dur ikke, Emma,” sagde jeg og forsøgte at spærre indgangen. ”Hvorfor ikke?” svarede hun i en tone, der overhovedet ikke var interesseret i et svar.
I stedet trådte hun direkte ind i gangen uden at vente på en invitation og lukkede døren bag sig med et kontant klik.
”Jeg er her ikke for Cecilie,” sagde hun og tog et skridt helt ind i min personlige zone. ”Jeg er her for dig.”
Jeg mærkede panikken stige. Det var, som om alle mine instinkter kæmpede mod hinanden. ”Emma, det her… det kan jeg ikke. Jeg er din venindes far.”
”Ham her siger noget andet,” svarede hun med en stemme, der forsøgte at lyde sikker, men som dirrede en lille smule. Hun rakte ned og lukkede hånden om min pik uden på stoffet.
Hun lyner mine bukser ned med en hurtig, næsten mekanisk bevægelse, som om hun fulgte en instruktionsbog i sit hoved. Da hun fik fat om mig, mærkede jeg hendes hånd tøve et kort sekund. Hendes fingre strammede om huden, og jeg så hende kigge ned på den med en blanding af fascination og overraskelse. ”Den er så varm,” hviskede hun.
”Emma, hør nu efter, vi må stoppe—”
Jeg nåede ikke at færdiggøre sætningen. Hun knælede hurtigt foran mig og stoppede mine protester ved at tage mig i munden. Det var lidt kluntet og desperat; hun kørte et script af, hun havde set på en skærm, uvidende om de fine nuancer. Men for mig var det som at få et elektrisk stød. Efter ti års ensomhed, og med torsdagens ophobede spænding i kroppen, var jeg chanceløs.
Hver rationel tanke forsvandt i en tåge af rent instinkt. Jeg forsøgte ikke længere at sige fra. I stedet greb jeg fat i hendes hår, og før jeg overhovedet kunne nå at advare hende, pressede jeg instinktivt hendes hoved ned over mig. Det hele gik alt for hurtigt. Med et dybt støn eksploderede jeg direkte i hendes mund.
Mens jeg stønnende forsøgte at få vejret, bakkede Emma et skridt. Hun stod et øjeblik med munden fuld, tydeligt usikker, før hun greb et tørklæde fra knagerækken og spyttede ud i det. Min hjerne registrerede bevægelsen som mærkelig, men jeg var for tåget af lyst til at tænke nærmere over det.
”Emma… vi kan ikke lade det her fortsætte,” fik jeg fremstammet, mens jeg famlede for at få rettet på mine bukser med rystende hænder.
Hun svarede ikke med det samme. I stedet lod hun sine trusser falde til gulvet med en hurtig, beslutsom bevægelse. ”Du er allerede stiv igen,” konstaterede hun og pegede på min pik, der trodsigt rejste sig på ny.
”Det dur ikke, Emma. Du skal ikke give din første gang til en gammel mand som mig.” Jeg prøvede at finde de rigtige ord, desperat efter at få hende til at forstå, at hun fortjente noget andet – noget mere rigtigt.
”Du tager fejl,” sagde hun roligt og afvisende, som om hun blot konstaterede en kendsgerning for at fjerne min bekymring. ”Det er ikke min første gang.”
Jeg rystede på hovedet, stadig fanget i min egen modstand. ”Når jeg ser på dig, så bliver jeg mindet om min datter.”
Emma bed sig i læben. Hun greb fat i mit slips, der stadig hang om min hals, og trak det hårdt op over mine øjne. Hun strammede knuden bag mit hoved, så alt blev sort. ”Hjælper det her?” hviskede hun tæt mod mit øre, og hendes varme ånde fik det til at løbe koldt ned ad ryggen på mig.
Hun ventede ikke på et svar. Hun greb om mine skuldre og styrede mig de få skridt hen mod væggen i entreen, før hun løftede sit skørt og satte sig overskrævs på mig. Da hun førte mig ind i sig, glemte jeg alt om datteren, alderen og fornuften. Hendes indre føltes utroligt varmt og så ufatteligt stramt på den mest fantastiske måde – en følelse, jeg tydeligvis helt havde glemt eksisterede.
”Brug… brug i det mindste et kondom,” fremstammede jeg med en sidste rest af samvittighed, men ordene druknede i nydelse, da hun ignorerede mig og begyndte at bevæge sig.
Hun red mig derude i entreen, mens hendes negle borede sig ind i mine skuldre. Uden mit syn blev hver eneste bevægelse forstærket til det ekstreme. Jeg mærkede hendes lår skælve mod mine sider, mens hun stødte sig ned over mig med en intensitet, der føltes både rå og desperat. Hendes krop føltes så ung og spændstig, og den måde, hun klamrede sig til mig på, føltes som om hun var bange for, at jeg ville forsvinde, hvis hun gav slip et sekund. Hun udstødte små, korte lyde, hver gang hun pressede sig helt i bund mod mig, og jeg lod mig rive med af rytmen, mens jeg mistede ethvert greb om virkeligheden.
Men midt i hendes voldsomme ridt løsnede knuden på mit slips sig. Det gled langsomt ned over mine kinder, og lyset fra entreen ramte mine øjne.
Jeg blinkede for at få fokus, og det var her, jeg så hende.
Jeg så hendes ansigt helt tæt på, og der var tårer i hendes øjne. Pludselig gav alle de små hints mening; jeg havde haft ret hele tiden. Dette var hendes første gang. Hendes vilde ridt var ikke kun drevet af passion, men af en pige, der ikke vidste bedre og desperat forsøgte at gennemføre sit “script”, selvom det sikkert gjorde ondt.
”Emma, stop… jeg mener det,” fik jeg fremstammet, mens jeg forsøgte at bryde den voldsomme rytme.
Hendes skjorte var gået op, og hendes fyldige bryster hoppede i takt med hendes bevægelser. Som svar på mit krav om at stoppe, greb hun mine hænder og førte dem op til sin barm. De var fantastisk bløde og varme, og for et øjeblik forsvandt min modstand igen.
Men det her duede ikke. Jeg kunne mærke en ny orgasme bygge sig op med en kraft, der ikke var til at stoppe. Jeg forsøgte at sige noget, at advare hende, men Emma pressede sig bare tættere ind mod mig. Hun satte hastigheden op, bed sig fast i min skjorte og lukkede øjnene hårdt i, mens tårerne trillede ned over hendes kinder. Hun slappede først af i det øjeblik, hvor min krop gav efter. Hendes våde, silkebløde indre sugede både sæd, tanker og energi ud af mig i en eksplosion, der var endnu kraftigere end den første.
Da stormen havde lagt sig, blev hun siddende oven på mig, mens vi begge gispede efter vejret i den smalle entre.
”Undskyld,” fik hun fremstammet med knækket stemme. ”Undskyld, jeg løj for dig… men jeg har været forelsket i dig, så længe jeg kan huske. Jeg vidste, at det her var min sidste chance.”
Jeg kiggede på hende, og pludselig forsvandt alle mine forsvarsmekanismer. Jeg trak hende ind til mig, kyssede hende blidt og holdt om hende, som om hun var det mest dyrebare i verden. Nu så jeg hende ikke bare som Cecilies veninde, men som en helhed: Ung og skrøbelig, men samtidig utroligt stærk og viljefast. En kvinde. Jeg lagde mærke til de fine fregner over hendes næse – havde de altid været der?
”Emma,” hviskede jeg mod hendes hår. ”Fortryder du slet ikke, at du gav din første gang til en gammel mand som mig?”
Hun blev blussende rød i ansigtet, men mødte mit blik. ”Nej. Du er den eneste partner, jeg overhovedet kunne tænke mig.”
Den indrømmelse ramte mig lige i hjertet. Mit instinkt skiftede karakter; skyldfølelsen blev erstattet af en dyb omsorg. Jeg ville ikke bare være “manden i sofaen” længere. Jeg ville give hende den oplevelse, hun fortjente.
Jeg rejste mig forsigtigt op med hende i mine arme. Hun føltes fjerlet. ”Kom her,” sagde jeg lavt. Jeg løftede hende sikkert og bar hende væk fra den kolde entre og ind mod soveværelset. Hun havde givet mig sin største gave, og nu var det min opgave at sørge for, at resten af natten blev fyldt med den ømhed og passion, hun havde drømt om.
Epilog
Efteråret var så småt på vej, og bladene var begyndt at skifte farve. Cecilie skulle snart komme hjem på besøg i sin ferie, men der var noget, vi blev nødt til at tale om over telefonen først.
”Hej skat, det er far,” sagde jeg, da hun tog den.
Vi talte lidt frem og tilbage om løst og fast; hendes studier, vejret og de nye venner. Jeg kunne mærke, hvordan jeg ubevidst undveg det centrale emne, indtil Cecilie selv spurgte:
”Men hvordan går det egentlig med dig, far? Altså… sådan rigtigt?”
Jeg trak vejret dybt. ”Jo, ser du… jeg har faktisk fundet mig en kæreste.”
”Hvad? Nej! Hvor er det bare fantastisk!” udbrød Cecilie, og jeg kunne tydeligt høre den oprigtige glæde i hendes stemme på mine vegne. ”Er det en, jeg kender?”
”Ja,” svarede jeg og mærkede et smil brede sig. ”Det er faktisk en, du kender rigtig godt. Og… der er én ting mere.”
”Uh,” sagde Cecilie drillende i den anden ende. ”Det er jo hele tre ting på én gang. Hvad er den sidste ting så?”
Historien fortsætter under reklamen
Jeg holdt en lille pause, før jeg lod bomben falde:
”Du skal være storesøster.”
Giv forfatteren en kommentar - KLIK HER








Michelle
07/07/2026 kl 13:57
Fin berättelse men den måste få en fortsättning.
Kram
Mexisub
07/07/2026 kl 12:54
Rigtig fin og fræk historie – tak for den!